Кореспондент biathlon.com.ua поспілкувався з головним тренером чоловічої команди Юраєм Санітрою. Про спільне тренування основної команди з командою Б, плани на тренування, участь спортсменів у літньому чемпіонаті України — далі в інтерв’ю.

Юрай, в першу чергу хочу привітати вас з початком підготовки до нового сезону. Перш за все, хочу побажати вам успіхів, і звичайно ж, що б все обходилося без травм. Давайте повернемося до минулого сезону. Ви вже охололи від усіх емоцій, до кінця усвідомили й проаналізували минулий сезон. Коротенько опишіть його.

Для українського біатлону це був історичний сезон. Підручний — чемпіон світу. Це результат, який увійде в історію. Я думаю, що перший рік після олімпійського циклу був хороший. Відбулася стабілізація команди. Я думаю, що на свої можливості молоді хлопці добре виступали на кубку IBU. Так як це був перший сезон олімпійського циклу, треба було зробити багато: треба було зібрати молодих спортсменів, треба було спробувати нову систему підготовки. І результат вийшов хороший. Програма кубка світу була важка, тому що були старти за океаном. На жаль, не вийшло зробити все як хотіли. Особливо можу сказати, що я більше чекав від виступів на ЧЄ в Раубічах. Загалом, скажу, що сезон був класний, і з цією базою можна працювати далі.

У порівнянні з минулим сезоном, в команді немає ні Андрія Доценка, ні Віталія Кільчицького. Чому так сталося?

У команді ми працюємо за чіткою системою і за перспективою спортсмена. Тому, вони не потрапили ні в команду А, ні в команду Б для підготовки до сезону. Скажу, що в минулому сезоні Андрій Доценко мав дуже багато можливостей показати себе, але, я думаю, що йому потрібно подумати про свою спортивну кар’єру: що саме він хоче від неї. Віталій Кільчицький також мав багато можливостей. Особливо на початку сезону: і на Кубку IBU, і на Кубку світу. Але потім пропав. За рішенням тренерської ради він не потрапив ні в один склад з підготовки до нового сезону.[Зараз Кільчицький тренується зі своїм особистим тренером у фінському Лахті. — прим. автора]

А що скажете за Сергія Семенова? У нього був непоганий початок сезону: 6 місце в індивідуальній гонці. Але потім щось пішло не так … Зараз він переведений в команду Б. Як у нього справи?

Зараз за Семенова нічого не можу говорити, тому що треба проаналізувати ще деякі моменти його підготовки. Я не зміг приїхати на тренерську раду, яка була в квітні в Конча-Заспі. Тому, поки я не можу нічого про нього сказати. Я буду дуже радий, якщо Сергій за своєю програмою повернеться в стару фізичну форму. [Зараз Сергій Семенов тренується в Швейцарії. — прим. автора]

Підготовка до нового сезону тільки розпочалася, але у вас вже є план на сезон. Які цілі ви ставите перед хлопцями?

Я розумію, що цей сезон буде інший, на багато складніший, так як у нас є чемпіон світу. Усі вболівальники, уся Україна чекатимуть від спортсменів дуже високого рівня, відповідно — високих результатів. Ми вже зараз починаємо готуватися до цього. Хочемо, щоб ми з цього рівня не впали. Будуватимемо перспективну команду до ОІ-2022, яка пройде в Пекін. Також хочу залучити в команду молодих спортсменів. Так, щоб чоловіча команда на перспективу була сильна. Тому, цей сезон буде складатися з основних спортсменів. Більшого буду чекати від Ткаленка, Лесюка, Тищенка, Труша, Дудченка та Цимбала. Решта готуватимуться на перспективу — щоб пізніше гідно замінити основних спортсменів.

Сюди, в Буковель, на спільний збір з основною командою, приїхала і команда Б. Ви хочете, щоб перший збір пройшов під вашим чуйним керівництвом?

Так. Так як я і говорив, треба готувати спортсмена на перспективу, тому що неможливо зробити з нього за один день біатлоніста, який зміг би виступати на рівні хоча б Кубка IBU. Тому, Бригадир, Кошовець, Ситник і Телень приїхали сюди на тренувальний збір. Хочу їм сказати, що саме чекаю від них вже в цьому сезоні. Хочеться, щоб хлопці зрозуміли, як складно виступати на рівні навіть на кубку IBU для того, щоб вони ставили перед собою особисті цілі в тренувальному процесі. Також хочу, щоб молоді спортсмени попрацювали в групі з лідерами української збірної, щоб вони могли подивитися, як вони готуються, що роблять, як працюють, і мали в групі своїх фаворитів, з якими  вони могли б рівнятися.

Цей збір в Буковелі короткий. Він триватиме до 2 червня. Потім куди ви поїдете?

Збір в Буковелі ми робимо другий сезон поспіль. Тут ми виконуємо базову роботу: знайомимося з програмою на сезон, з тренувальним процесом, спортсмени дізнаються нові правила нашої роботи. Саме тут ми вирішуємо багато технічних питань: зі зброєю, з матеріалами, які нам потрібні для підготовки до сезону.

Уже другий збір буде повноцінним — саме на тому рівні, на якому ми хочемо: і за забезпеченням, і заготовностю спортсменів. Другий збір буде в Словаччині, в Осрблі. Далі — Обертілліах і Антхольц, де буде виконана частина підготовки так, щоб ми відчули атмосферу й стрільбище стадіону, де проходитиме чемпіонат світу. У вересні буде збір в Оберхофі. Також плануємо взяти участь в літньому чемпіонаті Німеччини, який пройде в Рупольдингу й після виступатимемо на літньому чемпіонаті України.

Так як чемпіонат світу пройде в Антхольці, на висоті, чи буде якась спеціальна підготовка до головного старту сезону?

Я добре знаю Антхольц. Думаю, що це буде вже третій або четвертий чемпіонат, саме в Антхольці, до якого я готую спортсменів. Тому, вже влітку будемо складати програму так, щоб в тих умовах, які будуть на чемпіонаті світу в Антхольці ми були готові. Підготовка не сильно відрізнятиметься від тієї, яка була у сезоні 18/19. Будемо виходити з того досвіду, який у нас вже є. Зробимо так, щоб хлопці готові були бігти на висоті, тому що це дуже важливий і особливий момент цього чемпіонату світу. Для цього, перед його початком, ми будемо проводити підготовку на висоті.

Ви вже заявили, що чоловіча збірна братиме участь в ЛЧУ. Як ви розцінюєте цей старт?

Так, я вже сказав, що плануємо. В цьому році ми візьмемо участь і на чемпіонаті України, і на чемпіонаті Німеччини. Це буде невеликий тест літнього періоду підготовки. В цьому році трохи по-іншому будемо готуватися до зимового сезону: ми пропускаємо літній чемпіонат світу. Більше будемо концентруватися на фізичній підготовці, і будемо робити все, щоб бути готовим до зимового чемпіонату світу. У цьому сезоні плануємо зробити один пік: чемпіонат світу і чемпіонат Європи, який буде відразу після Антхольца. У грудні планується виступ спортсменів на хорошому рівні і на тій функціональної базі, яку вони свторять під час підготовки до сезону.

Перед початком збору у вас була операція на очах. Розкажіть про неї. Як ви зараз почуваєтеся?

Я планував цю операцію вже давно. Тренерська робота така, що потрібно весь час стояти на стрільбищі, а з окулярами — не зручно, коли йде сніг або дощ. Тому, я вирішив зробити не складну, але досить ризиковану операцію. Минуло два тижні, і скажу, що це зовсім інший рівень життя! Але потрібно, щоб до кінця пройшла адаптація. Я впевнений, що буду виконувати всю тренерську роботу на 100%, в тому числі і на стрільбищі.

Юрай, спасибі велике вам за цікаву бесіду. Бажаю вам удачі та терпіння! А також здоров’я не тільки нашим спортсменам, але й вам!

Дякую. Також, я хочу подякувати всім, хто стоїть за нашою командою: уболівальникам, федерації, міністерству, спонсорам, всім, хто нам допомагає, хто створює ті умови, які потрібні для результатів високого рівня. І я впевнений, що у цьому сезоні ми зробимо все для того, щоб спортсмени виправдали всі очікування!

Розмовляв Микола Костирко