Старший тренер чоловічої збірної України в інтерв’ю biathlon.com.ua підбив підсумки біатлонного сезону 2018/2019.

— Юрай, завершився черговий сезон Кубка світу. Як би Ви могли його охарактеризувати?

— Сезон вдалий, класний, але дуже непростий. Після Олімпійських Ігор, де у нас не вийшло виступити так, як ми хотіли, було потрібно зібратися і сконцентруватися на результаті в цьому сезоні. Календар був ускладнений етапами в Канаді і США і пізнім чемпіонатом світу. Тому довелося дуже серйозно продумати програму по стартам і зборам.

Але, в підсумку, можна сказати — вийшло, тому що ми виконали всі завдання, які перед нами ставили. По-перше, повернули місце в десятці кращих Кубка націй, щоб в наступному сезоні мати на старті п’ять спортсменів. Ну і, звичайно, величезним бонусом стало золото чемпіонату світу Діми Підручного. Так, ми працювали над цим, намагалися підвищувати свій рівень, але навіть я не чекав, що вже в цьому сезоні вийде такий результат. Це був сон, який став реальністю для нашої команди.

Я б весь сезон розділив на три етапи. Перший — грудень. Ми готувалися до цих стартів, і повинні були там непогано виступити. І це показав Артем Прима, який на цих етапах виглядав добре. На початку сезону захворів Підручний, і йому довелося набирати форму вже по ходу сезону, але вже до Нове-Мєсто він був в повному порядку. Згадаймо і третє місце сінгл-міксту з Артемом Тищенко в Поклюці. Але треба згадати, що в цей період були і технічні проблеми. Робота сервісу була не на тому рівні, який нам потрібен. Але, на щастя, і це питання разом з федерацією вдалося вирішити.

Другий етап в січні-лютому вже був зі змінними результатами: раз — вище, інший — нижче. Але в той момент ми вже концентрувалися на підготовці до чемпіонату світу. У той же час, треба було закрити позиції на всіх етапах Кубка світу та чемпіонаті Європи, щоб не опуститися в Кубку націй. Я б сказав, що період з початку січня по кінець лютого був дуже непростим

На чемпіонаті світу пік форми Підручного вдалося підвести з точністю не на дні, а на секунди. До спринту і переслідування нам вдалося підготувати Діму на вищому рівні його можливостей. І всі його результати на чемпіонаті світу дуже класні, включаючи дві змішаних естафети.

Якщо говорити про етап в Осло, то ми вже, відверто кажучи, чекали закінчення сезону. Тому що протягом усього сезону витратили дуже багато психологічних і фізичних сил, і у того ж Підручного рівень результатів уже не міг бути таким, як хтось, може, очікував. Але слава Богу, сезон вже закінчувався, і до того моменту всі завдання вже були вирішені.

— Дійсно, Підручний на чемпіонаті світу був в оптимальній формі. Але якщо говорити про подальшу перспективу, чи планується більш активно залучати молодь, або вже є кістяк, на якому буде зосереджена робота?

— Це дуже хороше запитання, дуже типове: маємо чемпіона світу, і хочемо щоб всі були на рівні чемпіона світу. (Сміється) Зрозуміло, всі так хочуть, і я б теж хотів. Але це був тільки перший рік олімпійського циклу. Ми почали працювати з великою командою: на літній підготовці було 11 спортсменів. Цих хлопців я вже знаю: що вони з себе представляють, на що здатні, який мають потенціал. Але на другий рік в проект підготовки до Олімпійських Ігор я буду пропонувати менше спортсменів для підготовки в основі. В першу чергу, тих, які мають потенціал, щоб підготуватися до Пекіну. І далі ми вже будемо робити упор на роботу зі спортсменами, на яких буде робитися ставка на Олімпіаді. І попередньо можу сказати, що буде вісім спортсменів в команді А і шість спортсменів в команді Б. І готуватися ми будемо окремо, оскільки я хочу приділити більше часу спортсменам основи.

— У цьому сезоні був кістяк з трьох досвідчених спортсменів, до яких періодично приєднувався ще хтось: то Кільчицький, то Тищенко, Ткаленко, Труш… Як Ви думаєте, чому не вдається підготувати ще одного такого спортсмена для стабільної естафетної четвірки?

— Це неможливо зробити так, щоб загадати ввечері, а вже вранці отримати результат. В першу чергу, треба знайти тих спортсменів, які можуть вийти на такий рівень. І для гарної естафети потрібні хоча б два сильних і два середніх спортсмена. У цьому році була проблема з квотою, і ми не могли дати можливість багато виступати молодим хлопцям. Тому і на самому чемпіонаті світу мені не хотілося ризикувати, і основну ставку ми зробили на досвідчених хлопців. Але, на жаль, не всі вони були готові так, як повинні були. Наприклад, Сергій Семенов. Як показав чемпіонат, можна було залучити молодих хлопців, які б пробігли так само, але отримали набагато більше досвіду для наступних сезонів.

— А що Ви скажете про Віталія Кільчицького? Він показує непогану готовність, але всякий раз, коли приїжджає на Кубок світу, показує не дуже вражаючі результати.

— У Кільчицького було півтора року перерви у виступах, і повернувся він тільки до початку цього сезону. Пройшов з нами все літні збори, добре виступив на літньому чемпіонаті світу. У чому я бачу помилку, і про що постійно говорив Віталію, — він хотів дуже швидко знову вийти на той рівень, який був до перерви. І він не хотів усвідомити, що спочатку треба виконати велику базову роботу. І маленькими кроками готуватися до піку сезону — чемпіонату світу. Я хотів підтримати його на початку сезону, давав можливості проявити себе. Він виступав і в Поклюці, і потім в Хохфільцені. Але вже в січні його потенціал був дуже слабким, і розраховувати в частині сезону на Кільчицького ми не могли. Нам треба поговорити і зрозуміти — чого він хоче в майбутньому. Але на даний момент я не готовий говорити про перспективи Віталія.

— Два сезони поспіль Сергій Семенов не може вийти на звичні результати. Який Ви бачите шлях, щоб допомогти йому повернути форму?

— Так, за три роки ми випробували різні варіанти тренувань для Сергія. Але зараз його організм не відповідає на імпульси, які дають тренувальні навантаження. Тому перше, що йому треба зробити після закінчення сезону — звернутися до лікарів, щоб зробити дуже серйозне обстеження і знайти причини існуючих у Сергія проблем. Якщо це не вдасться вирішити, то Семенов вже не зможе вийти на рівень трирічної давності.

— Коли почнуться перші збори при підготовці до наступного сезону?

— Хлопцям треба добре відпочити, тому що багато хто з них має велику кількість стартів в цьому сезоні. Тому відпустка у них буде десь до середини травня. Але вони при цьому будуть індивідуально працювати, тому що професійний спортсмен завжди повинен підтримувати хороші кондиції.

У мене вже є концепція підготовки до наступного сезону. Чемпіонат світу буде на висоті, в Антхольці. І вся робота буде побудована з урахуванням цього. Я не планую для основи участь на літньому чемпіонаті світу. А всі інші питання будемо вирішувати вже після закінчення сезону, коли трохи схлинуть емоції. Але потрібна комплексна програма підготовки, щоб в наступному році повторити успіхи цього сезону.

— Антхольц завжди непередбачуваний, і навіть протягом одного етапу у спортсменів можуть бути великі перепади в рівні форми.

— Ми вже в цьому році випробували деякі задумки в Антхольці. І, чесно кажучи, я боявся цього періоду, коли ми виступили в Антхольці, потім поїхали знову в гори в Кенмор, а потім ще вище — в Солт-Лейк-Сіті. І після повернення, самопочуття на чемпіонаті Європи було поганим. Але вже чемпіонат світу показав, що ми правильно склали програму перед цими змаганнями.

— Чи згодні Ви з тим, що чемпіонат Європи є менш престижним змаганням для спортсменів?

— Цього року я б так не сказав. У чоловіків на старті було близько десяти спортсменів рівня першої тридцятки Кубку світу. Та й взагалі у чоловіків в біатлоні немає слабких спортсменів. Зараз топ-біатлоністи з Кубку IBU і на Кубку світу показують хороші результати. Так, чемпіонат Європи ніколи не буде таким, як чемпіонат світу. Але там теж виступають сильні спортсмени, і для нас, як і для федерації, є інтерес в тому, щоб добре виступити на чемпіонаті Європи.

В Раубічах ми не були погано готові. Але переїзд з Америки дуже сильно вплинув на акліматизацію. І якщо подивитися на результати чемпіонату Європи, то призерами стали ті, які не стартували за океаном. У наступному сезоні календар вигідний тим, що чемпіонат Європи буде через тиждень після чемпіонату світу. Тому ми зможемо прямо після чемпіонату світу відправитися виступати на чемпіонат Європи.

— Чи не було у Вас побоювання, що спортсмени можуть вийти на пік форми на чемпіонат Європи, але не втримати форму до чемпіонату світу?

— Пік форми не може тривати більше тижня. У найкращому разі — десять днів. Але в будь-якому випадку я впевнений, що комбінація — чемпіонат світу після чемпіонату Європи — не оптимально для календаря. Треба розробляти програму змагань так, щоб чемпіонат Європи входив в систему підготовки до чемпіонату світу. У наступному сезоні буде інша модель, при якій ми спробуємо продовжити хорошу форму після чемпіонату світу, щоб успішно виступити на чемпіонаті Європи.

— Чи не планується якихось змін у тренерському штабі, медичному персоналі або сервіс-групі при підготовці до наступного сезону?

— У цьому сезоні я повністю задоволений нашої тренерської командою, яка працювала зі мною. Я думаю, ми знайшли спільну мову. І я буду пропонувати, щоб у наступному сезоні ми працювали тим же складом. Те ж стосується сервісу — буду пропонувати, щоб продовжували працювати наші фахівці, так, як було в другій половині сезону. Можливо, посилити групу додатковими фахівцями, щоб мої асистенти не були зайняті в сервісі.

Костянтин Клименко з Холменколлену