Минулими вихідними в Шушені відбулося неофіційне відкриття біатлонного сезону. Уболівальники змогли побачити в дії багатьох найсильніших біатлоністів світу й зануритися в атмосферу життя, яке чекає на них впродовж наступних чотирьох місяців насиченого біатлонного календаря. Саме з цих стартів biathlon.com.ua почав традиційне передсезонне інтерв’ю з президентом Федерації біатлону України Володимиром Бринзаком.

— Володимире Михайловичу, давайте почнемо з «найгарячішого». Які враження залишив у Вас неофіційний старт сезону і виступи наших спортсменів в Шушені?

— В принципі, нічого незвичайного не сталося. Всі результати виявилися такими, які можна було припускати, виходячи з того, що відбувається в команді. На своєму рівні, і дуже здорово, виступили Віта і Валя Семеренко. Я побачив, що у них є мотивація, до того ж, протягом літньої підготовки їм вдалося обійтися без хвороб. Олена Підгрушна, навпаки, частину підготовки пропустила, трохи боліла, звідси і менш високий результат — на даний момент вона поки ще не зовсім готова боротися на такому рівні.

Юлію Джиму ми не бачили протягом підготовчого періоду, і були деякі побоювання з цього приводу, але зараз я бачу, що все буде нормально. Даша Блашко — теж молодець: робить все на своєму максимумі, але поки теж видно, що не має змагальної свіжості, ще не переварила передсезонні навантаження і потрібна змагальна практика. Настя Меркушина традиційно в форму входить повільніше, тому в сезоні чекаємо від неї більш високих показників. У Наді Бєлкіної знову проявляється нестабільність: хороші результати чергуються з невиразними.

— У Шушені непогано проявили себе сестри Семеренко, які готувалися за індивідуальною програмою. Чи є привід говорити про доцільність системи окремої роботи з особистим тренером?

— Так, ми не проти такої підготовки, якщо є користь і результат. Якщо психологічно комфортніше готуватися індивідуально і в більш спокійній обстановці — нехай тренуються. У світі багато спортсменів готуються індивідуально, а у нас не диктатура, щоб ламати спортсменів під свої принципи. Та й в основній групі простіше працювати, коли менше спортсменів.

— Ще у одного спортсмена, який готується під керівництвом Григорія Шамрая, вийшло два дуже різних старти. У спринті Сергій Семенов нагадав себе самого трирічної давнини, коли був в числі лідерів збірної, а вже мас-старт провів невдало. Що говорить Григорій Іванович про підготовку Сергія? Чи зможе він знову вийти на звичний для себе гідний рівень в майбутньому сезоні?

— Я якраз вчора (інтерв’ю було записано в неділю ввечері — прим. Є.Т.) розмовляв з Григорієм Івановичем, і він сказав, що Сергію зараз в першу чергу треба відчути впевненість в собі. Тому що зараз він більше психологічно не справляється, ніж функціонально. Подивимося. Вони трохи знизили навантаження, пішли трохи за іншою, незвичною для Сергія, методикою. Тому ми чекаємо, які плоди це дасть в сезоні, а поки по його готовності якихось висновків не робимо.

— Настає черговий новий сезон, але поки бачимо, що знову молодь, за винятком Дар’ї Блашко, не готова підтримати четвірку олімпійських чемпіонок…

— Ну якщо говорити про Катю Бех, то вона ще юніорка. Юля Журавок потихеньку додає, і тренери кажуть, що до офіційних стартів додасть ще. По Ані Кривонос теж є свої нюанси, які поки не дозволяють зробити впевнений крок вперед. Ну, а крім них, якщо говорити про найближчу перспективу, поки і виділити нікого.

Сьогодні в Вуокатті було контрольне тренування у дівчат, які залишилися там для підготовки до юніорського Кубку IBU. І там результатами тренери залишилися задоволені.

— Тренери жіночої команди обіцяли за підсумками цих стартів назвати склад на перший етап Кубку світу. У Вас вже є ця інформація?

— Поки інформації немає, оскільки формально є ще один спринт в Шушені. Але загальна картина, хто повинен відправитися на Кубок світу, вже вимальовується. Можу спробувати спрогнозувати, ґрунтуючись на моєму досвіді в біатлоні. Думаю, що будуть Валя і Віта, Джима, Меркушина — особливо, з огляду на наявність у програмі відразу трьох естафет. Також довела своє право Блашко. Ну і, беручи до уваги п’ять гонок за участю жінок на етапі, розумно взяти запасну. Швидше за все, це може бути Підгрушна. А, можливо, ще й Бєлкіна, яка, в принципі, непогано пробігла спринт і могла проявити себе і в мас-старті, якби не проблеми зі здоров’ям перед стартом. Тренери знали про це, але вирішили спробувати, і рішення про участь в гонці залишити на розсуд спортсменки. Надя вирішила стартувати, але закінчити гонку не змогла. Загалом, склад бойовий, а ротацію при необхідності завжди можна зробити.

— Спринт в Шушені пройде 28 листопада, а вже 30 листопада — перші гонки Кубку світу в Остерсунді. Як бути з логістикою?

— Так у цьому не буде проблеми. Тим більше що до того моменту відбір ще буде проходити, може, пара чоловік. А може — і ніхто не буде із тих, хто претендує на Кубок світу. Спочатку ми дійсно планували участь там основних спортсменок, але зараз тренери все більше схиляються до того, щоб «не смикатися» з переїздами перед основними стартами. Була ідея подивитися на стан Джими на Кубку IBU, оскільки на передсезонних стартах вона спочатку бігти не планувала. Але зараз вже видно, що вона в порядку.

І ще один момент — на Кубку IBU заявка всього 7 чоловік, і якщо ми влаштуємо повноцінний відбір в спринті, і після нього 4-5 дівчат поїдуть — хто ж тоді побіжить гонки етапу, які залишаться? Адже боротьбу в національному заліку Кубку IBU ніхто не відміняв.

— Як Вам подобається система відбору на Кубок світу за двома передсезонними стартами за 2 тижні до початку сезону? Настя Меркушина таку систему назвала «російською», і в даному випадку це зовсім не комплімент…

— Ну, а як ще, крім контрольних стартів, тренери можуть визначитися, кому слід відправитися на Кубок світу, коли не бачать спортсменок в дії протягом усього літа? Тим більше, в Остерсунді відразу підуть естафети, а це відповідальний старт. Тому ми не говоримо про жорсткий відбір, а, скоріше, про перевірку стану спортсменок: чи немає травм, хвороб, в яких кондиціях дівчата підходять до основних стартів…

А якщо все в порядку зі здоров’ям, то ще влітку можна з 90% впевненістю говорити, що Настя, Валя, Віта, Олена, Юля Джима — вони повинні бути на Кубку світу. Відбір, скоріше, для Бєлкіної, Абрамової, Журавок… Але Абрамова, як бачимо, поки залишається на тому ж рівні, Журавок ще потрібно «пришвидшити» на Кубку IBU, щоб вийти на потрібні кондиції. Поки не зовсім очевидна ситуація тільки з Надею.

— А що стосується чоловічої збірної — хто представить Україну в Остерсунді?

— Цієї інформації у мене теж поки немає. Я намагаюся зайвий раз не дзвонити і не смикати Юрая Санітру, якому повністю довіряю, як тренеру. Але там теж більш-менш зрозуміло: думаю, це будуть Прима, Підручний, Ткаленко, Тищенко, Дудченко, Лесюк.

— Виходячи з того, що Сергій Семенов — в Шушені, а не з командою, то, мабуть, він почне сезон на Кубку IBU?

— Так, ми так спочатку і планували, що перші три етапи Сергій проведе на Кубку IBU, а далі будемо дивитися на його стан.

— Чому Юрай Санітра вирішив відмовитися від проби сил в Шушені?

— У Юрая своя методика, в яку ми не втручаємося і не впливаємо на процеси. Мабуть, ці старти в його плани не вписуються.

— Яким, в цілому, вийшло це міжсезоння? Чи були враховані минулорічні помилки в підготовці, і чи можемо ми сподіватися на успішні результати команди вже в грудні?

— Ну, якщо чоловіча команда вже йде за відпрацьованим шляхом, то в жіночій методиці, зрозуміло, були зміни. У команді новий тренер, і якщо протягом першого року Валерій Лєсніков тільки придивлявся і до команди, і до біатлону взагалі, то зараз він повноцінно відповідає за функціональну підготовку. Додали більше силової і швидкісної роботи, тепер будемо дивитися за результатом цієї підготовки. Але якщо говорити про функціональні показники, то команда провела комплексне дослідження в Вуокатті, і ці показники вищі за торішні. Тому будемо сподіватися на хороші результати.

— Якщо говорити про тренерський склад, хто з наставників буде з командою на Кубку світу, і хто — на Кубку IBU?

— На Кубку світу — Валерій Лєсніков та Володимир Махлаєв. Що стосується дорослого і юніорського кубків IBU, то там будуть працювати Рома Прима, Олександр Біланенко, Олександр Кравченко, Валентина Шевченко, Ілля Лопухов …

— Григорій Шамрай?

— Григорій Іванович теж буде на Кубку світу, оскільки Валя і Віта увійшли в першу команду.

— Раніше ми більше уваги звертали на жіночий біатлон, оскільки саме з ним пов’язували основні надії на медалі. Зараз в чоловічій команді є діючий чемпіон світу. Пріоритети змінюються? )

— Володимире Михайловичу, ще однією важливою темою тижня стало затвердження в бюджеті на 2020 рік коштів на продовження будівництва біатлонного комплексу в Буковелі. На якій стадії зараз робота зі спорудженням комплексу, і який результат ми отримаємо після закінчення наступного року, якщо заявлені 100 мільйонів будуть виділені і ефективно освоєні?
 
— Ну, якщо подивитися на нинішні темпи будівництва, то можна сподіватися, що перша і друга черги будуть закінчені до кінця наступного року. Я говорю зараз про суто змагальні об’єкти — стрільбище, траси, роздягальні і т.п. Тому що далі є в планах готель, адмінспоруди та інше.

Стрільбище ми зробимо вже до кінця зими, щоб в березні провести там другий етап дорослого чемпіонату України. Зараз вже на стрільбищі побудували п’ятиметрову бетонну стіну, і зараз ведемо переговори з приводу купівлі установок для стрільби. Це будуть або німецькі «HoRa», або фінські «Kurvinen». Зараз займаємося також освітленням, оскільки траса буде освітленою по всій довжині, замовлені системи засніження траси.

А ось лижоролерну трасу поки не будуємо, тому що хочемо подивитися — як йтимуть справи зі снігом, дощами, зсувами, щоб бути впевненими, що нинішне планування оптимально підходить. Але це не проблема, оскільки у власника курорту поблизу свій асфальтовий завод, і після прийняття рішення нам зроблять трасу буквально за три дні. Одним словом, всі чіткі плани у нас є, залишилося тільки дочекатися, щоб фінансування, яке було закладено в бюджеті, виділялося своєчасно і в повному обсязі.

Але я сподіваюся, що в цьому відношенні все буде нормально, тому що підтримку в реалізації цього проекту висловили і Президент України Володимир Зеленський, і Голова ФСТ «Динамо» України Арсен Аваков, і перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань молоді та спорту Жан Беленюк, депутати бюджетного і профільного комітетів Верховної Ради, НОК і Міністерство культури молоді та спорту. Я, користуючись нагодою, хочу подякувати всім причетним до того, що наша ідея про будівництво першого сучасного біатлонного комплексу в Україні отримала таку широку підтримку і знайшла відображення в витратних статтях державного бюджету. Причому, отримати таку підтримку було зовсім не просто, тому що багатьом відмовили у фінансуванні. А біатлонний комплекс кошти отримав, що накладає велику відповідальність перед країною за результат і реалізацію цього проекту. І ми постараємося не підвести, щоб в результаті уболівальники в Україні могли бачити змагання вживу, а спортсмени — частіше тренуватися вдома, а не за кордоном.

— Буковель — досить недешевий курорт. Як можна залучити туди масового вболівальника, щоб і наші внутрішні змагання викликали глядацький інтерес?

— Я думаю, це занадто голосно сказано. Не дешевий він — якщо купувати абонементи і кататися на підйомниках, спускатися з гір на лижах. Або, скажімо, харчуватися в центрі Буковеля. А що стосується можливості проживання, то в радіусі 10-15 кілометрів можна знайти дуже доступне житло, в тому числі в приватному секторі, де здають кімнати мало не за копійки. Тому для уболівальників відвідування змагань в Буковелі буде набагато менш витратним, ніж будь-який з європейських етапів.

— Міжнародний календар планується на кілька років вперед. Якщо ми реалізуємо такий амбітний проект, значить, потрібне право проведення змагань високого рівня. Коли ми зможемо подавати заявку на проведення міжнародних змагань, і який рівень нам зараз «під силу»?
 
— Для початку стадіон повинен буде пройти сертифікацію і отримати ліцензію «В» або «А». І після цього можна розраховувати на проведення міжнародних стартів. І це цілком реально, оскільки є такі змагання, за право проведення яких провідні країни не дуже «б’ються»: ті ж літні чемпіонати світу, або зимові чемпіонати Європи. Або ж юніорські чемпіонати світу та етапи юніорського Кубку IBU, які можна намагатися отримати взагалі за рік. Тим більше, поки Росія під санкціями і не може проводити змагання, а IBU потрібні нові регіони, в тому числі — Східна Європа. Тому, якщо зробимо все правильно, можна отримати право на організацію змагань досить високого рівня.

— А сертифікацію можна пройти по завершенні другої стадії будівництва…

— Так, звичайно. Тому що ми повинні будемо продемонструвати стандарти траси, роздягальнь, місць зберігання зброї та ще багато різних нюансів.

— Ну, і на завершення, Ваші слова уболівальникам перед початком нового сезону?

— Я не втомлюся повторювати, що вболівальники повинні пам’ятати, що спортсмени — живі люди, а не роботи. Вони не можуть зберігати гранично високий рівень кожен день протягом чотирьох місяців. Хоча всі ми, як і вболівальники, хочемо багато медалей, але треба розуміти, що є багато нюансів, пов’язаних з подіями в організмі спортсмена, процесами, що не дозволяють постійно знаходитися на піку форми. Але ми намагаємося підводити спортсменів до основних стартів: чемпіонатів світу та Європи, боротися на Кубку світу…

Але треба також розуміти, що біатлон — складний і дорогий вид спорту. Тут, крім власне підготовки спортсмена, багато значить і мастило лиж, і інвентар, і профілактика здоров’я спортсменів… Ми докладаємо всіх зусиль для того, щоб радувати наших вболівальників, і часто це виходить. Але також просимо підтримувати спортсменів, поменше вихлюпувати негатив, тому що кожне висловлювання може так чи інакше негативно впливати на психологічний стан спортсменів і на результати, які вони показують.

Бесіду вів Євген Тарасенко