Чемпіонат світу-2021 став історією. І як завжди після закінчення головних стартів, приходить час для аналізу і визначення планів на майбутнє. Оскільки, як тільки останній спортсмен перетнув фінішну лінію в заключному мас-старті, команда вже розпочала підготовку до Олімпійських Ігор.

У заключні два дні змагань, команду в Поклюці підтримував Володимир Бринзак, який відсвяткував «в змагальному режимі» День народження. А після повернення до Києва, незважаючи на святкову дату і пізній час, президент Федерації біатлону України приділив кілька хвилин, щоб підбити підсумки чемпіонату світу з біатлону — 2021.


— Володимире Михайловичу, у цілому, якою може бути оцінка цих двох тижнів в Поклюці?

— Оцінювати виступи завжди краще з боку, і вболівальники можуть зробити це самостійно. Я задоволений. Тому що при всіх тих проблемах, які були і влітку, і на вкатці, я навіть мріяти боявся про такі результати. Безумовно, виступ команди в Поклюці став приємним сюрпризом. У кожній гонці наші спортсмени нав’язували боротьбу за високі місця.

Яка з гонок вийшла найрадіснішою, питати безглуздо. А який результат найбільше засмутив через упущений шанс?

— Я б не говорив — засмутив. Але, дійсно, в деяких гонках були невикористані можливості. Були б трохи зібраніші, трохи точніші, на півкроку трохи швидші, а в деяких випадках – повернулась би до нас обличчям Фортуна, і все могло бути зовсім по-іншому, особливо в змішаних естафетах. Але так говорити можуть багато команд. Ми ж раді тому, що у всіх естафетах зайняли 3-5 місця — це просто супер-результат для такої конкуренції.

— На чемпіонаті Юрай Санітра здивував декількома парадоксальними, на перший погляд рішеннями, які в підсумку виявлялися справедливими. Але найцікавішою виявилася розстановка в складі чоловічої естафети. Як вам сподобався такий варіант — коли на заключному етапі біжить незвичний фінішер?
 
— Я і сам перед естафетами люблю проаналізувати різні варіанти розстановки. Іноді ми обговорюємо різні варіанти разом з Юраєм. Але це не означає, що мої варіанти завжди виявляються оптимальними. Санітра — професіонал, він знаходиться ближче до спортсменів, знає їх потенціал і поточний стан. У питаннях визначення складів у нього карт-бланш, і я бачу, що в абсолютній більшості випадків Санітра приймає правильні рішення, робота з командою у нього виходить. І я радий, що зараз у нас є тренер, який готовий брати на себе сміливість прийняття не завжди очевидних рішень.


— У Поклюці за чистою швидкістю наші спортсмени виглядали, напевно, краще, ніж на будь-якому іншому турнірі в нинішньому олімпійському циклі. Складно зараз сказати, яка частина заслуги в цьому результаті — вихід на пік форми, а яка частина — підготовка лиж. Але те, що робота норвезького сервісмена, якого запросила наша команда, дійсно допомогла на цьому чемпіонаті — безперечно. Чи є можливість продовжити співпрацю Уле Бьорном Треттерудом, або посилити нашу сервіс-групу іншим фахівцем з доступом до сучасних технологій підготовки лиж?

— Ми ведемо ці переговори, і питання знаходиться на стадії обговорення. Усе залежить від умов. Уле Бьорн працює в серйозній компанії, і для того, щоб продовжити з нами співпрацю, повинен визначитися, на яких умовах готовий це робити. Зараз ми чекаємо на його відповідь. Звичайно, такий фахівець нам би став у нагоді, оскільки всі бачили, що лижі на цьому чемпіонаті у нас котили відмінно. А в таких умовах легше працювати, вести боротьбу і навіть відновлюватися після гонок. Я не скажу, що наші сервісмени до цього працювали погано. Але на цьому чемпіонаті світу спортсмени були… більш впевнені в лижах, якщо можна так сказати.

Чи зможемо ми продовжити співпрацю з Треттерудом і в якому форматі, буде зрозуміло після оголошення його умов. Чи це буде Олімпіада, чи це ще й декілька  етапів перед Пекіном… У найближчі місяць-півтора ми все це будемо обговорювати й ухвалювати рішення.

— Але про те, щоб він попрацював з нами на етапах Кубка світу, що залишилися в цьому сезоні, мова не йде?

— Ні, звичайно.

— Давайте повернемося на пару тижнів назад, до чемпіонату Європи. На Ваш погляд, в якому ступені команда реалізувала свій потенціал в Душніки-Здруй?

— Особисто моя думка — туди варто було поїхати і Джимі, і Підручному. Стартувати там, а не робити змагальну паузу. А вийшло так, що вони сиділи в Поклюці, чекали виступів на чемпіонаті світу, думали тільки про це… Можливо, трохи перегоріли. А на Європі можна було «випустити цей пар». Адже таке було вже — перед чемпіонатом світу в Остерсунді, на якому Діма взяв золото.

А по виступу — на чемпіонаті Європи теж були нереалізовані можливості. Але так завжди в біатлоні: влучив — і ти чемпіон, не влучив — і вже за десяткою. Але цей турнір був важливий для Артема Прими, оскільки допоміг підготуватися до чемпіонату світу. Богдан Цимбал теж після Душніків відчув упевненість в собі, що показав в Поклюці. Ось це було по-справжньому важливо.

— Як Ви вважаєте, досягнутих результатів на головних стартах буде досить, щоб, принаймні, зберегти рівень фінансування біатлону в олімпійському сезоні?

— Я зараз не хвилююся особливо про фінансування, тому що олімпійський рік — особливий. Треба в першу чергу виконати програму підготовки, щоб гідно представити країну на Олімпійських Іграх. І на кого ще розраховувати в зимових видах спорту? Біатлон, фристайл і, може, в сноуборді декілька чоловік. І я знаю, що Міністр спорту Вадим Гутцайт, як людина зі спорту, все це прекрасно розуміє, і, впевнений, ми легко знайдемо спільну мову.

Хоча навіть якщо рахувати очки, набрані на цих двох офіційних турнірах, думаю, ми теж виглядаємо не гірше, ніж в минулому році, тому що, крім медалі, є і четверті місця, і п’яте, і ще позиції в десятці найсильніших і поруч з нею. Плюс на чемпіонаті Європи були успіхи. Але специфіка цього сезону в тому, що через коронавірус змагання в багатьох видах спорту скасовувалися, в тому числі і чемпіонати світу. І, найімовірніше, розподіл фінансування може бути здійснено не строго за формулою, а частково в «ручному» режимі, виходячи з потенціалу конкретного виду спорту і перспектив боротьби на Олімпіадах.

— До речі, про фінанси. У цьому сезоні ми частіше, ніж зазвичай залишаємо вакансії на Кубку IBU. Скорочений склад резервістів — необхідність економії?

— Ні, питання не в економії. Можливо, Ілля Лопухов, від якого пішла ця інформація, не зовсім коректно висловився. На початку сезону ми заповнювали квоту на Кубку IBU нашими юніорками, які там отримували змагальну практику. Але потім така необхідність відпала — оскільки юніорська команда приступила до підготовки до свого чемпіонату світу. А везти дорослих просто для галочки… Зрозумійте, навіть для того, щоб гідно виступити на Кубку IBU, у спортсмена повинен бути певний рівень. Треба бути готовим до цих стартів. Тому ми повезли тих, хто може реально боротися, або кого треба було перевірити на міжнародних змаганнях. Ну, а юніори вже більше тижня готуються в Обертілліасі, і 28-го лютого ми подивимося, як команда підійшла до свого головного старту.

— Проводячи трансляції з юніорського чемпіонату України, Валентина Цербе-Несіна оголила проблему нестачі лиж у спортсменів: багато хо має всього по одній парі, а то і зовсім виступають на позичених. Як йдуть справи з інвентарем, принаймні, у тих хлопців, які представлятимуть Україну в Обертілліасі?

— Почнемо з того, що Федерація не може в повній мірі взяти на себе функції регіонів щодо забезпечення інвентарем усіх спортсменів. Ми забезпечуємо команду, яка представляє Україну на міжнародних змаганнях. А там вже питання особистого сприйняття: комусь і двадцять пар лиж — мало, а комусь достатньо і п’яти. Але можу сказати, що всім, хто бореться на міжнародних стартах, лижі закуплені, і мені ніхто не говорив, що є така проблема. А якщо хтось купує додаткові пари за свої гроші — так ми не можемо цього заборонити, якщо спортсмен відчуває таку необхідність.

— Давайте повернемося до справ основної команди. В ефірі перед чемпіонатом світу у вас з Юраєм Санітрой відбулася заочна дискусія про принципи роботи в наступному сезоні. Ви говорили про можливість поділу обов’язків старшого тренера чоловічої і жіночої збірних, Юрай відповів, що готовий продовжувати роботу з обома командами. Чи була у вас після ефіру особиста розмова на цю тему?

— Я був на чемпіонаті світу менше двох днів, і в умовах щільного графіка провести ґрунтовне обговорення нам не вдалося. Але під час того ефіру, знову-таки, мої слова при переказі Юраю були спотворені. Я говорив про те, чи захоче тренер такого рівня працювати з командою, в якій спортсменки працюють у різних тренерів, а не разом? І не чи цікавіше йому буде зосередитися на чоловіках — команді, яка повністю під його контролем?

У жінок же виходить: Джима — з одним тренером, Підгрушна — з іншим, Меркушина — з третім. Віта і Валя зараз теж на роздоріжжі — як готуватися, якщо не вийшло показати результат, працюючи з Санітрою? І виходить — що у нього залишиться Блашко і Бех — хіба це команда? Але, на жаль, зараз реалії такі, що об’єднати всіх в одну групу не виходить. Але олімпійський рік буде останнім в такому режимі. У новому олімпійському циклі ми на таке не підемо, і будемо вибудовувати команду такою, якою вона повинна бути.

— Уточню: тобто, при формуванні принципів роботи на наступний сезон останнє слово буде за Санітрой?

— Ми будемо разом вирішувати і шукати оптимальний варіант. Я розмовляв і з Урошем Велепецем з приводу підготовки Джими — і він каже, що у нього в словенській команді дівчата слабкі, щоб бути гідним спарингом для Юлі на тренуваннях. Тому, можливо, ми розглянемо варіант, щоб там же працювала, наприклад, Олена Підгрушна з Олександром Кравченком. Будемо обговорювати, як краще працювати Меркушиній, в якому форматі продовжувати підготовку сестрам Семеренко… Якщо Санітра не бачить сенсу з ними працювати, то, можливо, їм краще спробувати підготуватися з особистим тренером, який знає всі їхні нюанси і можливості. Загалом, поки це все лише припущення, а остаточний варіант ми будемо приймати навесні. Але, звичайно, зараз шукати для всієї команди нового тренера, який не знає спортсменів, не розумно. Залишається варіант — підготовка з особистими тренерами, після чого збирати спортсменок і шляхом спільних зборів і тестів визначати, хто і де буде виступати.

— Але, як варіант, ті ж Бех та Блашко, у яких видно прогрес від роботи з Санітрою, можуть продовжити готуватися з ним?
 
— Головне — довіра. Якщо Даші, Каті і комусь ще комфортно працювати з Юраєм, якщо вони довіряють цьому тренеру, то, звичайно, ми не будемо ставити палки в колеса. Якщо ж спортсмен сумнівається, відчуває себе не комфортно, то нічого доброго з такої роботи не вийде. Але, повторюся, обговорення всіх цих варіантів — в перспективі. Для цього у нас ще є декілька місяців.

— Віта і Валя Семеренко. На нинішньому чемпіонаті обидві залишилися за межами естафети, і динаміка результатів в цьому сезоні давала мало приводів для оптимізму…

— За всю свою кар’єру Валя і Віта звикли готуватися до сезону з поїздками в гори, це їм підходило. У нинішнє міжсезоння в силу об’єктивних причин такі збори провести не вдалося. Це перший збій. Другий — не так, як хотілося б, пройшло укочування. Далі — проблеми з коронавірусом у Віти, і ми не знаємо, в якому ступені ця хвороба позначилася на її результатах. Подивіться на сестер Фіалкових — випробувавши аналогічні проблеми, в цьому році вони зовсім не схожі на себе. Тому треба все уважно проаналізувати, провести комплексні тести, щоб визначити причини, за якими в нинішньому сезоні спортсмени перебували в тому чи іншому стані. Все треба враховувати. А в цьому році було стільки експериментів з підготовкою, що без докладного аналізу важко зрозуміти, що саме зробило такий негативний вплив.

— Протягом цього сезону так і не надійшло жодної точної інформації про стан Сергія Семенова.  Чи вдалося хоча б визначити причини проблем у Сергія, що виникають? Чи є шанс на те, що в олімпійському сезоні Семенов повернеться в команду в якості її реального посилення?

— У Сергія виявили мононуклеоз. І зараз шляхом обстежень та консультацій з фахівцями шукають шляхи вирішення цієї проблеми. Поки ми дали Сергію час зайнятися питаннями здоров’я, а десь в квітні будемо вирішувати, чи зможе він продовжувати тренування на тому рівні, який необхідний для потрапляння на Олімпіаду.

— Але взагалі хто-небудь з команди тримає зв’язок з Семеновим? Чи він, перебуваючи в Швейцарії, наданий сам собі?

— Ні, Сергій знаходиться в Чернігові. Його курирує Василь Павлович Карленко, організовує консультації в інститутах, клініках в Києві. Ми настільки щільно, наскільки це можливо, працюємо над тим, щоб спробувати повернути Сергія в команду на олімпійський сезон.
— І ще про медичні питання. Перед чемпіонатом світу розглядалася можливість запрошення в Нове-Мєсто Катерини Бех. Але Катя, на жаль, закінчила сезон через проблеми зі спиною. Вам відомі подробиці її обстеження?

— Так, я щільно займаюся цим питанням, разом з Катею їздимо до фахівця, який нею займається. Щодо повернення до тренувань, поки остаточного розуміння немає. Зараз їй наказали повний спокій на 3-4 дні, а далі будуть розбиратися, яке лікування для неї буде найбільш ефективним.

— Зате на минулому тижні результатами в Брезно-Осрблі блиснула Анна Кривонос. Може, Аня зможе заповнити цю вакансію на Кубку світу?
 
— Це вирішувати буде Санітра. Він аналізує результати, дивиться, чи треба когось викликати. Я сам ще не встиг подивитися підсумки і аналіз гонок Кубка IBU — за рахунок чого Ані вдалося показати такий результат. Але в будь-якому випадку, я дуже радий, що у Кривонос вийшло два хороших старта. Ми вже давно чекаємо її прогресу — хочеться, щоб Аня виросла в спортсменку високого рівня.

— До речі, Юрай Санітра раніше говорив, що хотів би відібрати групу спортсменок, і з нею вже готуватися до Олімпіади. Як Ви вважаєте, чи є шанс потрапити в цю обойму у тієї ж Кривонос, Ірини Петренко, або Юлії Журавок та Ольги Абрамової в разі їх повернення? Тому що з урахуванням спортсменок, які виступали в Поклюці і Каті Бех вже виходить сім претенденток, при тому, що заявка на Олімпіаду — всього 5 учасниць.

— Якщо говорити про жіночу збірну, то у Юрая просто немає можливості сформувати таку групу. І багато чого буде залежати від того формату підготовки до наступного сезону, до якого ми в кінцевому результаті прийдемо. Поки ж, те, що Санітра може зробити з чоловічою командою, на жаль, з жіночою не виходить.

Джерело: biathlon.com.ua