Весна прийшла в Україну з пандемією коронавірусу і введеними жорсткими карантинними обмеженнями, що наклало відбиток буквально на всі сфери життєдіяльності. Але в біатлоні життя не зупиняється — вже зовсім скоро необхідно починати передсезонні підготовчі збори, щоб якісно підійти до передолімпійської зими. З яким багажем і з якими проблемами підходить до старту передсезонки український біатлон — в розмові biathlon.com.ua з президентом Федерації біатлону України Володимиром Бринзаком.

 Володимире Михайловичу, початок весни — традиційний час підбиття підсумків в біатлоні. Зазвичай це відбувалося в рамках тренерської ради. А як обговорювалися підсумки минулого сезону зараз, з огляду на карантинні обмеження?

— Станом на сьогодні, як такого підведення підсумків ще не було. Ми плануємо 6 травня провести відеоконференцію з тренерами, де і підведемо підсумки сезону, і обговоримо найближчі плани на майбутнє.

— З огляду на постійні дискусії щодо тренерського штабу жіночої збірної і взагалі системи підготовки спортсменок, головне питання — хто буде тренувати команду в майбутньому сезоні?

— Ми дійшли згоди з Юраєм Санітрою про те, що він буде керувати і чоловічою, і жіночою збірними.

— Це рішення визрівало довго, чи стало наслідком «пожежної» ситуації в нинішнє міжсезоння?

— Обговорювати можливість такого суміщення ми почали ще взимку, в тому числі і під час чемпіонату світу.

— Юрай швидко і охоче погодився, чи довго обмірковував пропозицію?

— Ні, були сумніви, аж до того, що якийсь час він взагалі розмірковував про припинення роботи в Україні, в зв’язку з тим, що через карантин і закриття кордонів поки не може приїжджати і працювати безпосередньо зі спортсменами. Але потім нам все-таки вдалося прийти до того, що Юрай залишиться працювати у нас.

— Хто буде допомагати Санітрі в роботі з командою?

— Помічниками в чоловічій збірній будуть Олексій Кравченко і Роман Прима, а в жіночій — Ігор Ященко і Олександр Біланенко.

— Вже відомо, хто зі спортсменів буде тренуватися централізовано, а хто обрав самостійну підготовку?

— Скажімо так, відомо на 90%. Анастасія Меркушина продовжить готуватися з батьком. Можливо, вони будуть більше часу проводити з командою Б, оскільки є хороше взаєморозуміння з Миколою Зоцем, який очолить другу збірну. Я думаю, це був би непоганий варіант для Насті. Крім того, планується, що частина зборів команди А і Б проведуть разом, тому буде можливість порівняти стан з іншими дівчатами, отримати консультації лікаря, попрацювати з масажистами…

Юлія Джима і Олена Підгрушна висловили бажання тренуватися з Урошем Велепецем. Але поки тут є певні нюанси і складності, і ми продовжуємо вести переговори з цього приводу.

— А Віта і Валя Семеренко готуватимуться в команді?

— Так.

— В такому разі, де продовжить роботу Григорій Шамрай? І чи залишиться в українському біатлоні Валерій Лєсніков?

— Валерій Сергійович Лєсніков буде разом з Іллею Лопуховим займатися підготовкою жіночої команди Б. А Григорій Іванович Шамрай продовжить роботу вдома, і буде займатися підготовкою молодих спортсменів, ну і між командними зборами допомагатиме готуватися Валі і Віті Семеренко та Юлії Журавок.

— Юля увійшла до складу команди?

— Увійшла, вона потихеньку тренується, і чекає, коли відкриється можливість для проведення планових операцій — необхідне оперативне втручання з приводу щитовидної залози. Але Юрай Санітра включив її в команду, і в майбутньому сезоні ми на Юлю розраховуємо.

— А взагалі, повний склад спортсменів основи затверджений? Скільки буде чоловіків і жінок в першій команді?

— У Юрая буде готуватися 12 осіб. З жіночою збірною — Валя і Віта Семеренко, Юлія Журавок, Дар’я Блашко і Катерина Бех. У хлопців — Дмитро Підручний, Артем Прима, Сергій Семенов, Антон Дудченко, Руслан Ткаленко, Богдан Цимбал і Тарас Лесюк.

— Вже обговорювалося, як будуть прийматися рішення в жіночій частині команди — і в передсезонній підготовці, і протягом самого сезону, враховуючи роботу декількох спортсменок з особистими тренерами?

— Вся відповідальність за прийняття рішень буде на Юраї Санітрі. Він вже налагодив контакт з особистими тренерами, і я впевнений, що зможе знайти оптимальну формулу взаємин всередині команди.

— Щоб закінчити тренерську тему, давайте сформулюємо — хто працює з командою Б?

— Жіноча збірна — Ілля Лопухов і Валерій Лєсніков, чоловіча — Микола Зоц і Ігор Якименко.

— Чи не було планів повернення до активної тренерської діяльності Надії Бєлової?

— Так, ми розмовляли з Надією Олександрівною і пропонували їй увійти до тренерського штабу команди Б. Але, як і у випадку з юнацькою збірною в минулому сезоні, вона спочатку дала згоду, а потім відмовилася.

— З якої причини? Вона не планує відновлювати тренерську кар’єру?

— Краще ставити це питання до самої Надії Олександрівни.

— Коли команда починає підготовку до нового сезону?

— Команда А почне підготовку 1 червня в Сянках. Що стосується команди Б, то планується, що спортсмени вийдуть з відпустки раніше — 15-18 травня, і почнуть передсезонну роботу в Чернігові, а потім поїдуть на спільний збір з першою командою.

— Чому перший збір вирішили провести в Сянках, а не в Буковелі?

— Все просто — в Буковелі поки немає лижоролерної траси, що не дає можливості працювати повноцінно.

— А якісь перспективи з будівництва лижоролерної траси найближчим часом є?

— Кошти з бюджету виділено, і нам обіцяють побудувати трасу в травні. Зрештою, скорегувати плани і змінити місце проведення першого збору ми зможемо досить оперативно.

— Як зараз працюють спортсмени? Вони вже почали підготовчу роботу?

— Юрай вже на зв’язку з усіма спортсменами, і вони вдома працюють за тим планом, який тренер їм розіслав. Вся інформація з тестерів знаходиться в розпорядженні Санітри, і таким чином здійснюється контроль і, при необхідності, вносяться корективи.

З приємних новин скажу, що після народження дитини почала тренуватися Іра Петренко (Варвинець). Поки вона працює самостійно за підтримки чоловіка-тренера, тому що для роботи з командою треба спочатку привести себе до відповідних кондицій. Але вона вже спілкувалася з Юраєм Санітрою і отримала чіткий план, що необхідно зробити, щоб повернутися в команду. Також висловила бажання повернутися до активних тренувань Яна Бондар.

— Якою мірою карантин вносить корективи в плани команди? Як можна планувати подальші збори, в тому числі закордонні?

— Збори за межами України поки планувати неможливо, оскільки ще не ясно, коли і в яких напрямках будуть відкриті кордони. А вся ситуація з пандемією коронавірусу внесла радикальні зміни в процес підготовки команди. Почнемо з того, що після внесення змін до державного бюджету на цей рік з 50-ти мільйонів гривень, запланованих раніше, зараз нам залишили тільки 4,5 мільйона. Що ми можемо планувати з таким бюджетом? Ясно, що поки треба буде готуватися тільки в Україні. Але говорити про повноцінну підготовку в таких умовах не доводиться.

Плюс до всього — в зв’язку з економічними труднощами, які викликані пандемією, компанія РEAK вже попередила про призупинення виконання своїх спонсорських зобов’язань терміном на один рік. Також під великим питанням і підтримка з боку інших спонсорів… Одним словом, сезон буде складний і працювати доведеться в дуже жорстких умовах.

— А як в цих умовах вдалося зберегти фінансування Буковеля?

— На щастя, є розуміння того, що залишити недобудову — безперспективно, і люди, які вболівають душею за біатлон всіляко допомогли нам з тим, щоб роботи з будівництва комплексу були продовжені в раніше запланованому обсязі.

— Вам, як президенту федерації, надходила якась інформація з IBU щодо майбутнього сезону? Вже зрозуміло, що як мінімум літній чемпіонат світу буде зміщений за термінами…

— Поки нам повідомили, що терміни проведення літнього чемпіонату світу будуть розглянуті і затверджені в травні. Щодо зимового календаря поки все залишається без змін. Але зрозуміло, що ситуація може змінюватися з розвитком загальної ситуації з поширенням коронавірусу в світі. Але ми, незалежно від обставин, продовжимо робити максимум можливого, щоб біатлон в Україні жив і розвивався.