Словацький фахівець Юрай Санітра прийшов до збірної України в 2016 році. Відомий як особистий наставник триразовою олімпійської чемпіонки Анастасії Кузьміної, тоді тренер очолив чоловічу збірну України.

За чотири роки роботи Юрай домігся значних успіхів з українськими біатлоністами. Головне досягнення — золото Дмитра Підручного на чемпіонаті світу-2019, а також срібло української команди на етапі Кубка світу в Нове-Мєсто в минулому сезоні. Крім цього словацький фахівець зумів побудувати ефективну систему управління командою, а також налагодити комунікацію з усіма її складовими.

Розмови про те, що словацький фахівець може очолити і жіночу збірну України з’явилися ще під час минулого сезону. Навесні ця інформація офіційно підтвердилася, а вже зараз команда готується до перших зборів під керівництвом Санітри.

Про складнощі прийняття даного рішення, реакції чоловічої команди, оновленому тренерському штабі і виборі спортсменів, а також про тих біатлоністок, які продовжать працювати самостійно, Санітра ексклюзивно розповів XSPORT.ua:

Юрай, чим займалися після сезону, як проводили час на карантині?

Я дуже радий, що мені вдалося вчасно повернутися додому відразу після етапу Кубка світу в Контіолахті. Тому що буквально через два дні в Словаччині ввели дуже жорсткі обмеження, при яких я міг не потрапити додому. Я два тижні був на самоізоляції, не міг бачитися з родиною, адже дружині потрібно було ходити на роботу. Це було дуже складно, адже до того я вже три місяці не бачився з рідними.
Зараз вже ситуація краща, але між людей я багато не буваю, працюю вдома, розробляю тренувальну програму. Роблю так, щоб у нас було більше варіативності в підготовці, адже ситуація в світі залишається дуже складною. Важливо знайти хорошу комунікацію з усіма спортсменами і тренерами, щоб всі ми були готовими до першого збору.

Діма Підручний якось сказав, що найбільшим панікером в команді були саме ви.

Він це трошки погано сказав (сміється). Тому що я відповідально підійшов до цього питання, це не була паніка. Я мав багато інформації і хотів, щоб всій команді вдалося вчасно покинути Фінляндію.

Наскільки довго і важко давалося вам рішення очолити обидві команди?

Думаю, що весь цей процес пройшов правильно. У кінці сезону я індивідуально розмовляв зі спортсменами, адже для мене було важливо знати їхню думку, як чоловіків, так і жінок, які будуть зі мною готуватися. Звичайно, для мене це рішення далося нелегко, адже я прекрасно розумію всю відповідальність. Але я люблю великі виклики в житті і не боюся цієї роботи.

Потрібно, щоб у нас сформувалася хороша, дружна команда. Упевнений, що і тренери, і масажисти, і лікар, і спортсмени будуть мені в цьому допомагати, адже наше основне завдання — добре підготуватися до Олімпіади в Пекіні.

Наскільки чоловіча команда схвалила ваше рішення? За деякими висловлюваннями хлопців склалося враження, що вони трохи сумніваються в його правильності.

Я говорив про це з хлопцями в кінці сезону. Вони думають, що якщо буде більше спортсменів в команді, то я буду приділяти їм менше уваги. Але якщо ми створимо хорошу координацію роботи, то спортсмени не будуть ні в чому мати потребу. Зрозуміло, що зараз робота команди буде трохи по-іншому організована, ніж в минулі роки.

Хлопці також побоюються непростої атмосфери в жіночій команді, яка була раніше. Але думаю, що ті спортсменки, які будуть готуватися з нами, розуміють, що їх також чекає багато змін. В першу чергу буду вимагати від усіх концентрації на роботу і дисципліну. Проблеми особистого характеру повинні відійти в сторону. Якщо все скластися, я бачу великий потенціал в нашій спільній роботі.

На Кубках світу багато естафет, до яких потрібно підготувати і чоловіків, і жінок. Думаю, що спільна підготовка може позитивно вплинути на наші результати.

Був здивований інформацією, що ви і зовсім могли припинити роботу в збірній України після цього сезону. Що було основною причиною?

Так, такий варіант я розглядав, адже ситуація з коронавірусом нова для всіх нас. Я хотів розуміти, чи зможу далі займатися тренерською діяльністю в Україні.

Була можливість працювати в Словаччині, але в кінці кінців я все обдумав, і прийняв рішення залишитися в Україні. Думаю, що вчинив правильно, адже у мене склався хороший контакт зі спортсменами, функціонерами, уболівальниками, і не хотілося б все це зруйнувати в один момент.

Скажу чесно, я практично тиждень не спав. Думав, як правильно вчинити, але прийняв тверде рішення, що до Олімпіади в Пекіні буду продовжувати працювати в Україні.

Розкажіть про формування тренерського штабу. Чи були складнощі у цьому питанні?

Я відразу прийняв рішення, що мені допомагатимуть Кравченко, Ященко та Біланенко, так як ми один одного добре знаємо. У штабі мені потрібні люди, які добре знають мою тренерську філософію, адже я не зможу сам за всім устежити. Були деякі питання щодо кандидатури Романа Прими, його я знаю по роботі з командою «Б», але в кінцевому підсумку ми запросили його працювати з основою.

У Романа взимку буде спеціальне завдання — відповідати за спортсменів, які з команди «А» будуть переїжджати на Кубок IBU. Бачив, що в минулі роки в цьому питанні було багато нескоординованої роботи.

Потрібно розуміти, що не всі спортсмени основної групи зможуть стартувати на Кубках світу. У той же час тренери резервної збірної не так часто бачитимуть команду «А» під час літньої підготовки. А коли на перший старт Кубка IBU я відправлю спортсменів, які здатні повернутися в основну команду, то потрібна людина, яка буде знати всі нюанси їх підготовки.

Перейдемо тепер безпосередньо до складів команд. У чоловічої збірної сьомим номером був включений Тарас Лесюк. Це особисто ваша ініціатива?

Я Лесюку довіряю, у нього непоганий потенціал для прогресу. Також Тарас є хорошим спаринг-партнером для Підручного, вони разом дуже багато тренуються, тому я прийняв рішення, що він буде готуватися з основною.

Але скажу, що я хочу мати всю необхідну інформацію і про спортсменів, які будуть готуватися в команді «Б», під керівництвом Миколи Зоца. Проте, якщо реально дивитися на речі, в перспективі на Пекін ми більше розраховуємо на тих спортсменів, які зараз потрапили в основну команду.

Чи добре ви знайомі з Миколою Зоцом і обговорювали з ним стратегію підготовки команди «Б»?

Я з ним працював в свій перший рік в Україні. Звичайно, знали один одного і раніше, коли працювали в різних країнах. Зараз розмовляли з Миколою по телефону, висловили свої думки щодо стратегії підготовки. У нас будуть певні правила в роботі. Упевнений, що якщо будемо їх дотримуватися, то і команда «Б» матиме хороший рівень.

Я хочу, щоб в команді «Б» мали можливість готуватися молоді спортсмени, як це було в минулому році з Бригадиром. Зараз запропонував включити до складу Боровика. Важливо, щоб молоді спортсмени стартували, отримували досвід і змогли проявити себе на високому рівні. Якщо не зараз, то вже після Олімпіади.

Зі складом жіночої збірної напевно було складніше визначитися. Як проходив процес формування команди?

Скажу так, що я не напрошувався до спортсменок, щоб вони тренувалися саме зі мною. Хочу, щоб було взаєморозуміння в команді. В кінці сезону я зустрівся практично з усіма дівчатами, розповів їм про можливості готуватися зі мною.

На етапі Кубка світу в Контіолахті Джима і Підгрушна сказали, що вони будуть готуватися індивідуально. Решта спортсменок виявили бажання працювати зі мною. Домовилися, що якщо мене призначать головним тренером, то будемо працювати разом.

Що стосується Бех, то спочатку була ситуація, при якій вона повинна була тренуватися з командою «Б». Але я зробив пропозицію особистому тренеру Лопухову і президенту Федерації Бринзаку, що бачу логічним включення Каті до складу основної команди. Бех — молода спортсменка, має хороший потенціал, і для неї буде краще, якщо вона зможе тренуватися разом з досвідченими дівчатами. Якщо розраховуємо на неї на Олімпіаді, то їй необхідно виконувати більше тренувальної роботи, щоб вона вже могла виступати на Кубку світу.

Що стосується Журавок, то останні 3-4 роки вона металася між Кубком IBU і Кубком світу. Хочу дати їй можливість виконувати дуже складну тренувальну роботу. Якщо вона витримає все навантаження, то вже в цьому сезоні зможемо побачити зовсім інші результати у Юлії.

Зрозуміло, це за умови, що вона буде здорова і вирішить всі свої проблеми. Зараз вона контактує з нашим лікарем, якщо все буде добре, то після операції десь в середині червня вона зможе почати підготовку.

У вашій групі також буде готуватися Дарина Блашко. Наскільки легко було з нею знайти контакт, враховуючи, що багато років біатлоністка працювала з особистим тренером?

Даші потрібно змінити методику тренувального процесу. Добре, що спортсменка і її особистий тренер зрозуміли, що такі зміни в підготовці можуть їй допомогти. Звичайно, ситуація складна, результати Даші в минулому сезоні були не найкращі. Вважаю, що потрібно ризикувати і вносити корективи, не повторювати тих помилок, які у неї були за останні два роки.

Багато часу думав, що можу змінити в підготовці Даші. Будемо пробувати, але на даний момент нічого не можу гарантувати. У неї немає проблем зі стріляниною, потрібно сильно додавати в функціональному плані, а це зробити складніше.

Яка ситуація нині з Підгрушною і Джимою?

Нової інформації у мене немає. В кінці сезону спортсменки сказали, що вони будуть готуватися разом з Велепецем. Я намагався додзвонитися Урошу, але не зміг цього зробити, він не відповідає. Хотів почути його бачення, як і всіх особистих тренерів, з якими я спілкувався.

Можу сказати, що з усіма спортсменками з моєї групи ми вже зробили крок вперед, а тому можливості якихось змін у складі я не бачу. Я хочу бути тренером всіх спортсменів, але потрібно також дивитися на відносини між людьми, які працюють в команді. Так що це питання ми закрили і починаємо працювати в цьому складі.

Ще одна основна біатлоністка збірної України Анастасія Меркушина підготовку до сезону проведе з чоловічою командою «Б» під керівництвом свого батька. Чи мали Ви розмова із самою спортсменкою і її тренером?

Минулого тижня у нас була тренерська відеоконференція, на якій я мав можливість почути аргументи Олега Меркушина. Я також висловив свою думку. Вважаю, що останні три роки Настя має регрес в фізичному плані, що негативно впливає і на стрілянину. Я сказав, що їм обов’язково потрібно вносити корективи в тренувальний процес. Сподіваюся, що у нас буде хороша комунікація зі спортсменкою і її тренером. Хочу, щоб вони відчували, що ми всі працюємо на загальний результат.

Буду чекати від них всю необхідну інформацію про тренувальний процес. Також важливо, щоб він проходив на найвищому рівні, щоб були створені всі необхідні умови.

Чи можливі спільні збори Насті з командою?

Якщо у них буде бажання, то я не проти. Але потрібно розуміти, що у нас велика група спортсменів, і потрібно правильно організувати весь цей процес, поважаючи права усіх спортсменів.